Izložba fotografija Elle Trifunac "Priče pod morem"

Otvorena izložba fotografija Elle Trifunac „Priče pod morem“ u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula

Povodom jubileja 70 godina Učeničkog doma Pula u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula u ponedjeljak 13. studenog 2017. otvorena je samostalna izložba fotografija „Priče pod morem“ naše učenice Elle Trifunac, a  pod vodstvom mentora prof. Željka Bužlete. Otvorenje Elline izložbe obogatili su svojim nastupima učenik Ivan Smajlović koji je na klasičnoj gitari izveo skladbu „Dimnjaci“ Darka Pelužana, te učenica Ivana Dodik recitacijom „More“ Josipa Pupačića. Nazočnima su se obratili ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Pula  Nela Načinović, ravnateljica Učeničkog doma Pula Milica Meštrović te ravnatelj Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn u Puli Davor Kliman, autor predgovora kataloga izložbe. Izložba je otvorena i moći će se pogledati od 13. do 30. studenog 2017.

„70. nam je godina tek/već! “

Još od davne 1948. godine u nekadašnjoj ulici „29. Novembra“, a danas  Epulonovoj 18, obitava  mala - velika  zajednica u kojoj „ samo mijena stalna jest“ . U visokoj dvokatnici, tijekom proteklih 70 godina postojanja, živeći i učeći, svoj drugi DOM pronašle su generacije i generacije današnjih učitelja, brodograditelja, staklara, medicinara, ugostitelja, umjetnika ... Među njima je i naša Ella, mlada umjetnica čijom „Pričom iz svijeta morske tišine“, ispričanom kroz  objektiv njenog fotoaparata, službeno započinjemo obilježavati ovaj naš značajni jubilej. Ponosni na mladost koja ispunjava svaku poru bića našeg Doma i s navršenih 70 mi smo puni vedrine i stvaralačke snage, kao i naši učenici,  radoznali i spremni za izazove koji na uzbudljivom putovanju u budućnost tek čekaju na nas. Sretno nam putovanje svima…

Milica Meštrović, dipl.pedagog

Ella Trifunac: „ PRIČE POD MOREM“

Teško se odlučujem pisati o radovima naših učenika kada to nije izložba Škole. Takav stav može nekom izgledati krut, ali za to imam valjane razloge. Za svakog koji se bavi umjetnošću izložba je njegov izraz i odnos prema materiji, zanatu, problemu… i označava završetak učenja u formalnom smislu i traži od nas sasvim drugačiji sud o izloženim djelima. Ella je iznimka iz nekoliko razloga. Svjesna činjenice koliko joj učenja predstoji u njenom umjetničkom obrazovanju ona svoj rad promatra kao ispitivanje vlastitih dosad stečenih znanja ne predstavljajući sebe kao gotovu umjetnicu. Drugi razlog je njena svestranost koja je pokreće, a pritom nimalo ne umanjuje kvalitetu onog čime se izražava, bilo da je to ples, slikanje, fotografija, ronjenje ili capoeira. Treći i ne manje važan, odlična je učenica i dobitnik nagrade za fotografiju na državnoj razini.

Fotografije koje izlaže sadrže sve njene odlike, strast za sportom, plesom, umjetnošću. Motivi koje  pronalazi u dubinama mora uživo su vidljivi samo hrabrima da zarone u drugi svijet i tijelom i umom. Ella prilazi fotografiji kao likovno educirani autor, njen kadar nije slučajan kao ni odabir onoga što će uhvatiti leća njenog aparata. Poigrava se bojama koje se mogu pronaći samo u flori i fauni mora, skrovitosti njegovih škrapa i tajnih prolaza. Zahvaljujući njenoj odvažnosti imamo priliku vidjeti morski svijet zaustavljen u okviru, možemo samo naslutiti što se sve nalazi izvan kadra i ostaje oku nevidljivo. Ono što je sigurno vidljivo je Ellina znatiželja, izvrsnost i trud. Poželimo joj neka je prate kroz daljnje školovanje i umjetnički rad.

Ravnatelj ŠPUD Pula

Davor Kliman, prof. likovne kulture

Priloženi dokumenti:
IMG_1752.JPG (704.06 KB)
Price_pod_morem_plakat.pdf (685.11 KB)

objavio: Tanja Devernay   datum: 16. 11. 2017.